Za nami II Festiwal Miodu na katowickim rynku. Przybyło około dwudziestu pszczelarzy ze swoimi miodami oraz wystawcy oferujący do sprzedaży inne produkty. Zdecydowanie dominowali pszczelarze z południowej Polski, którzy przybyli między innymi z: Rybnika, Cieszyna, Prudnika, Bolkowa, Zembrzyc, Grodziska k.Ojcowa, Sękowej k. Gorlic, Jerzmanowic na Dolnym Śląsku, Żarek, Toszka, Chorzowa, Suszca, Boguchwałowic oraz Goczałkowic. Były także Pasieka „Lu Lu” z Lubomierza, „Twoja Pasieka” z Krzczonowa, „Pasieka pod Pilskiem” z Korbielowa, „Bartnik Niepołomicki” z Niepołomic, Pasieka rodziny Królów ze Skawy k.Rabki, „Bartnik żuromiński” z Żuromina, „Złota pszczoła” z Rozwadówki.
Cały czas czynne było stoisko promocyjne „Lasów Państwowych” – Nadleśnictwa Katowice i Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, gdzie można było zobaczyć ule dla dzikich zapylaczy, domki dla trzmieli, domki dla nietoperzy, budki lęgowe dla sikorek, ul demonstracyjny, ulik z żywymi pszczołami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się oglądanie szerszenia pod mikroskopem. Chętni mogli spróbować swoich sił
w „dzianiu barci”, a w nagrodę otrzymać wykonaną na miejscu świecę woskową. Dodatkową atrakcją była tablica interaktywna o życiu pszczół.
Pierwszego dnia przeprowadzono konkurs na najsmaczniejszy miód. Za najlepszy konsumenci uznali miód
z pasieki „Bartnik Niepołomicki” z Niepołomic, drugie miejsce zdobył miód z pasieki Marka Tobolaka. Na trzecim miejscu znalazły się aż trzy pasieki: Zbigniewa Sudnika, Bożeny i Antoniego Dobisz oraz Grażyny
i Piotra Gronczewskich. Klienci i odwiedzający mogli uzyskać od pszczelarzy dużo informacji o życiu pszczół, produktach pszczelich i ich właściwościach oraz obejrzeć pszczoły z bliska czyli zza szyby.
autor: JW i KW