Aktualności

Strona główna

Aktualności

Obchody 70-lecia Koła Wolbrom

Obchody 70-lecia Koła Wolbrom

W dniu 21.09.2025r. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu miały miejsce obchody 70-lecia Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Wolbromiu. Mszę Świętą celebrował biskup diecezji sosnowieckiej Artur Ważny, który w ciepłych słowach nawiązał do zapisów o pszczołach na kartach Biblii, gdzie pszczoły symbolizują pracowitość, porządek społeczny, mądrość i czystość. Miód i pszczoły pojawiają się w kontekście Ziemi Obiecanej jako „krainy mlekiem i miodem płynącej”, a także mają znaczenie w liturgii – wosk na paschale, symbolizują też Kościół i postacie świętych, takie jak św. Ambroży.

Po Mszy Świętej zaproszeni goście oraz Pszczelarze wolbromskiego Koła przeszli na czele z pocztem sztandarowym do Domu Kultury, gdzie na Sali Lustrzanej, odbyła się dalsza część obchodów jubileuszu 70-lecia Koła.

Szanownych gości powitał Prezesa Koła Robert Majda wraz z v-ce Prezesem Grzegorzem Ciepałem.

W Jubileuszu wzięli udział zaproszeni goście:

  • Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach Zbigniew Binko
  • v-ce Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie Bogusław Latawiec
  • Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk
  • Burmistrz Wolbromia Radosław Kuś
  • V-ce Burmistrz Wolbromia Dominika Bugaj
  • Wójt Trzyciąża Roman Żelazny
  • Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Jan Książek
  • Prezes Koła Pszczelarzy w Pilicy Barbara Laskowska
  • Prezes Koła Pszczelarzy w Olkuszu Karol Noga
  • Prezes Koła Pszczelarzy w Ogrodzieńcu Adam Kordas
  • Prezes Koła Pszczelarzy w Żarnowcu Rafał Seweryn

Podczas obchodów Prezes Koła Robert Majda przedstawił historię Koła na przełomie lat 1955-2025, a v-ce Prezes Grzegorz Ciepał prowadził dalszy przebieg uroczystości.

Koło Pszczelarzy w Wolbromiu, powstało w 1955r. jako samodzielna organizacja. W latach 1955-1996 kolejnymi prezesami Koła byli:

– Antoni Bińczycki,

– Franciszek Kwiecień,

– Tadeusz Kieca,

W latach 1983-1988 liczba członków wahała się od 5 do 155 osób. Następnie stan koła utrzymywał się na poziomie 20-25 pszczelarzy.

W 1996r. po śmierci Prezesa Tadeusza Kiecy, Koło Pszczelarzy praktycznie przestało działać – z 26 członków, pozostało 6-icu, nie funkcjonował również Zarząd.

Dopiero w 1999r dwóch zapaleńców, pasjonatów i miłośników pszczelarstwa – Panowie Walerian Ciepał z Wolbromia i Wisław Majda z Zarzecza, reaktywowali Koło, które skupiało na początku 14-stu pszczelarzy z Gminy Wolbrom. Obecnie nasze Koło liczy 50 pszczelarzy.

Pszczelarze Koła w Wolbromiu, otrzymali z okazji Jubileuszu odznaki i medale:

Srebrną odznakę Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach otrzymali:
Kazimierz Janik

Marek Ciuła

Zbigniew Kruszak

Marcin Nocoń

Krzysztof Sitko

Krzysztof Gądek

Tadeusz Gąsior

Łukasz Kijas

Zygmunt Konieczny

Robert Majda


Złotą Odznakę Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach otrzymał:
Jadwiga Janik

Piotr Grysak

Kazimierz Głąb

Srebrny medal Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach otrzymał:
Wiesław Majda – wieloletni v-ce Prezes Koła w Wolbromiu

Statuetkę ks. dr. Jana Dzierżona Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach otrzymał:

Walerian Ciepał – wieloletni Prezes Koła w Wolbromiu.

Wszyscy zaproszeni Gości oraz Pszczelarze, otrzymali pamiątkowe statuetki oraz publikację zawierającą historię Koła oraz sylwetki uczestników Jubileuszu 70-lecia Koła.

Uroczystość zakończyła się w miłej atmosferze wspomnień i planów na dalsze lata funkcjonowania Koła.

W ramach edukacji, promocji i kultywowania pszczelarstwa przez Miejsko-Gminne Koło Pszczelarzy w Wolbromiu podczas spotkań, dożynek i prelekcji z młodzieżą szkolną oraz mieszkańcami, z okazji 70-lecia swojej działalności, w dniu 26.11.2025r Zarząd Województwa Małopolskiego odznaczył Koło w Wolbromiu, prestiżowym Srebrnym Medalem Polonia Minor.

Srebrny Medal Polonia Minor, został wręczony przez panią Iwonę Gibas – Członka Zarządu Województwa Małopolskiego. Jest to dla naszego Koła szczególne honorowe wyróżnienie, przyznawane za zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnych i przyczyniające się do rozwijania pszczelarstwa, wzbogacając tym samym dorobek naszego regionu.

Nagrodę w imieniu Koła odebrał były Prezes Koła Walerian Ciepał w raz z obecnym v-ce Prezesem Grzegorzem Ciepałem.

Prezes Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Wolbromiu
Robert Majda

Udostępnij wpis

Obchody 70-lecia Koła Wolbrom

W dniu 21.09.2025r. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu miały miejsce obchody 70-lecia Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Wolbromiu. Mszę Świętą celebrował biskup diecezji

Zawiadomienie

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 17 stycznia 2026 r. w wieku 92 lat zmarł śp. Henryk Swoboda – Honorowy Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w

BeeFest – targi pszczelarskie Poznań

Zapraszamy na BeeFest targi branżowe dla pszczelarzy – wyjątkowe spotkanie wszystkich miłośników pszczół, miodu i natury! Czeka na Ciebie moc atrakcji: Przyjdź, poznaj nowinki z

Zawiadomienie

Z żalem informujemy, że nie żyje Franciszek Henich. Data pogrzebu: 02.01.2026Msza Święta: o godz. 10:00 w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP w Żorach – Rowniu  Wiśniowa 9, 44-240