Strona główna
Pszczelarze
Sekcja historyczna
Sekcja Historyczna dzięki współpracy z kolekcjonerem pamiątek pszczelarskich Leszkiem Kabałą, uzyskuje materiały historyczne na temat korzeni naszych organizacji pszczelarskich. Przekazaliśmy już takie materiały kołom w Będzinie z 1939 roku i w Mikołowie
z 1923 roku. Prosimy kolegów o rozpoznanie osób i miejsca na załączonych fotografiach z 1938 roku w Katowicach, w celu wzbogacenia historii naszych związków pszczelarskich i przesłanie informacji na adres mailowy: ela1933@op.pl
Prosi,
Przewodniczący SH Adam Wilczyński
Epidemia Koronawirusa zniewoliła nasze ciała, ale nie ducha. Sekcja Historyczna Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach nie zapomniała o zwołanym w 1920 roku przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Bytomiu pierwszym Walnym Zjeździe Pszczelarzy Śląskich z inicjatywy ks. Leopolda Jędrzejczyka. Zjazd zaowocował powołaniem do życia Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich za sprawą Emanuela Biskupka prezesa Związku Pszczelarskiego na Łabędy i okolice.
Tak więc rok 1920 stał się początkiem organizacji Wojewódzkiego a potem Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, ale dalsze losy ks. Leopolda Jędrzejczyka stały się trudne. Ksiądz Leopold Jędrzejczyk za aktywną społeczną działalność na rzecz Polaków w 1921 roku za sprawą władz niemieckich przeniesiony został z parafii w Boguszycach do Lubomi. w czasie okupacji niemieckiej wysiedlony został do Generalnej Guberni i przebywał w Skawinie i Ryczowie koło Krakowa. Po 1945 roku powrócił jednak na Śląsk. Był kapelanem sióstr Boromeuszek w Siemianowicach Śl. a potem w Świerklańcu. Nigdy nie rozstawał się z pszczołami jak wspomina były ministrant z kaplicy w Świerklańcu Pan Stanisław Moczulski. Do pasieki w ogrodzie klasztornym w Świerklańcu ks. Leopold Jędrzejczyk zapraszał ministrantów uczył pszczelarstwa, a jak trzeba było leczył miodem, wspomina były ministrant.
z inicjatywy Sekcji Historycznej działalność Emanuela Biskupka została wcześniej upamiętniona w 2012 roku z okazji 140 rocznicy Jego urodzin, wmurowano wtedy epitafium Emanuela Biskupka przy kościele w Tarnowicach Starych a w 2017 roku jedną z ulic w Tarnowskich Górach nazwano jego imieniem.
Świetną okazją do uczczenia działalności ks. Leopolda Jędrzejczyka na rzecz pszczelarzy, stało się z inicjatywy przewodniczącego SH, 100-lecie Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach. Pandemia nie ułatwiała realizacji tego zadania, ale dzięki przewodniczącego SH, autora tego artykułu oraz członka SH i zarządu Koła Nakło Śląskie, Bogdana Plazy i prezesa Koła Nakło Śląskie, kol. Leszka Gryniuka, epitafium Ks. Leopolda Jędrzejczyka zostało wmurowane 5 września 2020 roku na budynku sióstr Boromeuszek w Świerklańcu.
w tym samym czasie Sekcja Historyczna, przekazała epitafium księdza. Leopolda Jędrzejczyka pod opiekę 100-letniego Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach na ręce prezesa Zbigniewa Binko, który podziękował twórcom epitafium i oświadczył, odsłonięcie oraz poświęcenie epitafium odbędzie się w bardziej przyjaznym czasie dla organizacji takich uroczystości, bez narażania pszczelarzy na Koronawirusa.
w czasie kadencji prezesa Zbigniewa Binko odbyły się trzy znaczące uroczystości historyczne, dlatego po przekazaniu epitafium, Sekcja Historyczna za zasługi dla historii pszczelarstwa śląskiego, uhonorowała prezesa Zbigniewa Binko, co przyjęte zostało oklaskami zebranych na tej skromnej uroczystości.
Mgr inż. Adam Wilczyński
Przewodniczący S H
Nie tylko na Ziemi Tarnogórskiej żyli pasjonaci pszczelarstwa, są także na Śląsku Cieszyńskim i w Pszczynie pszczelarze godni upamiętnienia epitafium z okazji 100- lecia ŚZP w Katowicach.
1. Należy do nich Franciszek Bogocz /01.10.1880-19.08.1965/ urodzony w Zebrzydowicach ,sadownik, pszczelarz, wykładowca na kursach pszczelarskich, w latach 1934-39 prezes TOP, dyrektor Gimnazjum i Liceum Klasycznego im. Osuchowskiego w Cieszynie. Po 1945 roku walczył o odzyskanie budynku w którym była siedziba UB, dla szkoły. Pierwszy prezes WZP w Katowicach w latach 1945 – 48 inicjator budowy trutowisk w Brennej, Wapienicy, Łabajowie. Na emeryturze rzeczoznawca pszczelarski. Myślę że prezes koła w Zebrzydowicach Pan Włodzimierz Famułka rozpocznie razem z członkiem SH Bronisławem Wojnarem starania o upamiętnienie tego wielkiego pedagoga i pszczelarza z okazji 100-lecia ŚZP, na epitafium w Zebrzydowicach albo w Cieszynie.
2. w Pszczynie spoczywa ks. Stanisław Mazak /01.08.1906-23.04.1988/ Zbieracz rozproszonych po wojnie pamiątek po ks. Janie Dzierżonie dla muzeum w Kluczborku, jest autorem kilku książek na temat ks. Jana Dzierżona, członek koła pszczelarzy w Pszczynie, emigrował ze wschodnich rubieży Polski z 5 ulami typu Ciesielskiego na Śląsk, ratował Żydów odznaczony Sprawiedliwy w śród sprawiedliwych świata. Kapelan sióstr Boromeuszek w Pszczynie Potrzebni są pasjonaci do podjęcia starań upamiętnienia na epitafium ks. Stanisława Mazaka. Mam nadzieję że dr Wiesław Londzin będzie przyjazny tym pracom. To dzięki dr. Wiesławowi Londzinowi na konferencji w Pszczynie był wygłoszony obszerny referat na temat działalności ks. Stanisława Mazaka.
3. w związku z pandemią, proszę Kolegów Bogdana Plazę i Kazimierza Kimlę o otoczenie opieką wystawy pszczelarskiej na Zamku w Tarnowicach Starych, wspólnie z kołami w Tarnowskich Górach, Nakle Śl. i Strzybnicy, tak jak to robiła SH .
4. Proszę kolegę Bronisława Wojnara, po odzyskaniu zdrowia po koronawirusie, o popularyzację wystawy na 16 planszach pt. „100 lat ŚZP w Katowicach”, na ile pozwolą przepisy pandemiczne.
Zapisał i podpisał przewodniczący SH
Adam Wilczyński
12 listopada 2017
Krzysztof Garczarczyk
Artykuł ukazał się w GWARKU 25/2017 z 27.06.2017
28 lipiec 2014
27 lipca 2014 roku, przy pięknej pogodzie, odbyło się pierwsze miodobranie u Biskupka pod Zamkiem w Tarnowicach Starych z okazji
94 rocznicy powołania przez Emanuela Biskupka Stowarzyszenia
Pszczelarzy Śląskich.
Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele św. Marcina z udziałem kapelana Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach i Wicewojewody Śląskiego pana Andrzeja Pilota. Mszę św. uświetnił śpiewami
chór „Cansona„ z Tarnowic Starych pod batutą pana Adama Szeligi.
Po mszy św. wicewojewoda śląski pan Andrzej Pilot oraz pszczelarze z Tarnowskich Gór i okolic z prezesem ŚZP w Katowicach, Zbigniewem Binko oraz prezesem Alfredem Wiśniowskim złożyli wiązanki kwiatów pod epitafium Emanuela Biskupka przy kościele św. Marcina. w uroczystościach udział wzięli
prezesi i członkowie Kół Pszczelarskich w Zabrzu, Siewierzu, Pyskowicach, Toszku, Tychach, Czeladzi, Jaworznie, Kobiórze, Żarkach oraz Tarnowskich Górach, Strzybnicy, Nakle Śląskim.
Dalsze uroczystości odbywały się pod Zamkiem w Tarnowicach Starych gdzie czekały na gości liczne stoiska z miodami, sprzętem i książkami pszczelarskimi między innymi: Krzysztofa Kluby, Henryka Działo, Stanisława Kubika, Pawła Nowaka. Specjalne stoisko przygotowali pszczelarze z Tarnowskich Gór Edward Klop i Piotr Olszok ze szklanym ulem i sprzętem do pokazu miodobrania, ich stoisko cieszyło się dużym powodzeniem także dlatego że po każdym miodobraniu napełniali miodem miniaturowe słoiczki przygotowane przez Sekcję Historyczną ŚZP.
O godzinie 11.30 prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy Zbigniew Binko zaprosił zarządy Kół Pszczelarskich z ziemi tarnogórskiej na spotkanie z wicewojewodą śląskim panem Andrzejem Pilotem. Pani Justyna Smolorz, gospodarz Gospody u Wrochema, przygotowała na to spotkanie sale z klimatyzacją oraz ciasteczka Biskupka. Prezes Zbigniew Binko poczęstował zebranych kawą z mleczkiem i ciasteczkiem Biskupka. Nazwa ciasteczek pochodzi stąd, że wypieka je piekarnia Zygmunta Siwca w której kupował wypieki Emanuel Biskupek, a obecnie robi zakupy prezes Binko wywożąc pszczoły na rzepak. Przy kawie dyskusja z wicewojewodą toczyła się na temat wycinki drzew miododajnych, współpracy z administracją, tak wartko że ustalono konieczność częstszych spotkań z wojewodą w celu rozwiązywania na bieżąco spraw z administracją. Wicewojewoda wyraził przekonanie, że jest to pierwsze i nie ostatnie miodobranie pod Zamkiem w Tarnowicach Starych, obiecał pomoc pszczelarzom.
Przed Zamkiem Członkowie SH ustawili wystawę na temat ks. Jana Dzierżona a dalej barć, którą przekazali z trutowiska w Murckach Edmund Bryjok wiceprezes ŚZP i Jan Borowski do której daszek dorobił pszczelarz z Czeladzi Wacław Dziop. Ramki z suszem do barci dostarczył pszczelarz Ryszard Filipczyk członek Zarządu Koła w Czeladzi, o czym dowiedziały się pszczoły z okolicy i zasiedliły barć do czasu dokładnego wybrania resztek miodu. Była to dodatkowa atrakcja dla zwiedzających. Przed wieczorem pszczoły opuściły barć, którą członkowie SH przenieśli na wystawę w Zamku, gdzie będzie ozdobą zbiorów pszczelarskich.
Dużym zaskoczeniem była liczna obecność na warsztatach, jak założyć pasiekę rodzinną którą prowadził mistrz pszczelarski Edward Klop z Tarnowskich gór. Obecnych było 45 osób w większości młodych. trochę mniej słuchaczy miał pan dr. Marek Wroński z Instytutu Tarnogórskiego, który bardzo ciekawie opowiadał o pszczelarzach w śród kadry oficerskiej wojska polskiego. Dzięki temu obalił powiedzenie „ pszczelarstwem zajmowali się księża, nauczyciele i co światlejsi rolnicy”.
Atmosferę miodobrania najlepiej pokażą zdjęcia, które wykonali ,Bronisław Wojnar, Augustyn Paszek i Adam Wilczyński
Adam Wilczyński
Wystawy można pokazać pszczelarzom i mieszkańcom przy różnych okazjach związanych z działalnością każdego Koła Pszczelarskiego w bibliotekach, domach kultury, szkołach, muzeach oraz miejscach zebrań pszczelarzy.
Czekamy na propozycje wypożyczenia wystaw w Zarządzie ŚZP i w Sekcji Historycznej,
lub u kol. Adama Wilczyńskiego tel. 32/ 2660237
II. Zachęcamy także kolegów do organizowania wycieczek do Zamku w Tarnowicach Starych gdzie jest Wystawa Pszczelarzy Śląskich i pamiątek po Emanuelu Biskupku a 200 metrów dalej jego dom, miejsce spoczynku i epitafium na Jego cześć przy kościele św. Marcina , aby nikt nam nie powiedział „Cudze chwalicie, swego nie znacie.”
Między kościołem św. Marcina, a Zamkiem jest piekarnia Zygmunta Siwca w której robił zakupy Emanuel Biskupek z żoną w której w dalszym ciągu są smaczne kołacze śląskie i ciasteczka Emanuela Biskupka.
w Zamku w Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego jest stała Wystawa Pszczelarstwa Śląskiego
i pamiątek po Emanuelu Biskupku, założycielu Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich.
Kontakt z Zamkiem, Piotr Kalinowski tel. 32/ 3847461 w celu ustalenia terminu zwiedzania.
Przy okazji można przywieźć stary sprzęt pszczelarski np. walce do węzy, drewnianą miodarkę w celu użyczenia dla wzbogacenia zbiorów wystawy pszczelarskiej.
Przewodniczący Sekcji Historycznej
Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach
Adam Wilczyński
List gratulacyjny , kwiaty i słowa uznania za zorganizowanie przez Sekcję Historyczną wystawy w Zamku w Tarnowicach Starych oraz najlepsze życzenia z okazji 80 urodzin dla pana Adama Wilczyńskiego.
Panie Adamie dziękujemy!
Śląski Związek Pszczelarzy wydał książkę Adama Wilczyńskiego „Historię i legendy śląskich i zagłębiowskich pszczelarzy” z okazji 140 rocznicy urodzin Emanuela Biskupka i zbliżającej się 95 rocznicy powstania Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich. Książka zawiera życiorysy założycieli naszego związku Emanuela Biskupka i ks. Jędrzejczyka oraz kalendarium zarządów Wojewódzkiego i Śląskiego Związku Pszczelarzy z fotografiami wszystkich prezesów . Jest także historia powstawania Muzeum Pszczelarzy Śląskich w Zamku w Tarnowicach Starych.
Uchwałą Zarządu ŚZP każde Koło otrzyma jeden egzemplarz książki w prezencie. Ze względu na oszczędności nie wysyłamy książki pocztą. Dotychczas nie odebrały książki koła; Czechowice-Dziedzice, Czerwionka-Leszczyny, Jaworzno-Ciężkowice, Ligota, Łaziska Górne, Mikołów, Pawłowice, Poręba, Racibórz, Raszczyce, Ruda Śląska, Zgoń. Prosimy o ich odbiór.
Książka może być dobrym prezentem na zakończenie Roku Pasiecznego dla zasłużonych pszczelarzy oraz zaproszonych gości i jest jeszcze do nabycia w Zarządzie ŚZP w Katowicach w cenie 12 zł.
Uroczystość odbyła się 28 lipca 2013 roku, zgodnie z programem zamieszczonym w KOMUNIKACIE NR. 4 ŚZP.
Niespodziankę zrobił nam kapelan Pszczelarzy Śląskich ks. Grzegorz Kotyczka, który razem z księdzem wikariuszem celebrował mszę św. za założycieli Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich Emanuela Biskupka i ks. Leopolda Jędrzejczyka i wygłosił słowo na ich temat oraz ŚZP. w uroczystości udział wzięło około 50 pszczelarzy z prezesami kół w Tarnowskich Górach, Nakle Śląskim, Strzybnicy, Toszka, Pyskowic. Były sztandary ŚZP w Katowicach i Koła Pszczelarzy w Czeladzi Zarząd ŚZP reprezentował członek Zarządu Bronisław Wojnar.
Po mszy św. i złożeniu wiązanki kwiatów pod epitafium Emanuela Biskupka udaliśmy się do Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego w Zamku w Tarnowicach Starych w celu zwiedzenia wystawy pamiątek po Emanuelu Biskupku, przekazanych przez rodzinę i zgromadzonych eksponatów pszczelarskich, które zapoczątkują stałą Wystawę Pszczelarstwa Śląskiego pod patronatem Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach. Pierwsze eksponaty przekazali pszczelarze z kół w Będzinie, Czeladzi, Jaworznie, Tarnowskich Górach, Strzybnicy, Nasz Sklepik, a pani Maria Loska wiceprezes ŚZP przekazała dwa podkurzacze fajkowe. Bardzo cenny dar przekazał Pan Stanisław Gad ,kalendarz Emanuela Biskupka z 1918 i 1920 roku z koła w Nakle Śląskim. Oczekujemy na dalsze darowizny starego sprzętu pszczelarskiego np. prasy i walcy do produkcji węzy. Zapraszamy pszczelarzy do zwiedzania wystawy w Zamku.
Po zwiedzeniu wystawy i wpisaniu się do Księgi Pamiątkowej pszczelarze udali się do Gospody u Wrochema, gdzie mieliśmy zarezerwowaną klimatyzowaną salę, w której Adam Wilczyński prezentował książkę Historie i legendy pszczelarzy śląskich i zagłębiowskich. Książka zawiera 80 zdjęć dotyczących założyciel SPŚ i epitafium, oraz kalendarium zarządów ŚZP w Katowicach i zdjęcia wszystkich prezesów ŚZP Książka jest jeszcze do nabycia w Zarządzie.
Organizacja i zdjęcia Sekcja Historyczna ŚZP w Katowicach przewodniczący Adam Wilczyński
Prezesi Kół Pszczelarskich
wg . rozdzielnika
Realizując punkt 3 Komunikatu Nr.5 /2012 ŚZP w Katowicach z dnia 07.12.2012 w załączeniu przesyłam harmonogram ekspozycji wystawy pt. „140 lecie urodzin Emanuela Biskupka organizatora Związku Pszczelarzy Śląskich” w bibliotekach, salach zebrań, szkołach, domach kultury, opracowany na podstawie zgłoszeń terminów ekspozycji wystawy przez Koła Pszczelarskie.
Wystawa będzie wędrować co miesiąc , między Kołami Pszczelarskimi , zgodnie z harmonogramem w/g. następującej zasady. Organizatorzy wystaw będą odbierać wystawę z poprzedniego miejsca ekspozycji wystawy, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu i miejsca jej odbioru.
Wystawę składającą się z 12 plansz o wymiarach 50 X 70 cm można wzbogacić prelekcją na temat Emanuela Biskupka /informacje w Internecie/, wystawą eksponatów pasiecznych z prelekcją na temat produktów pszczelich i możliwością ich zakupu.
Na otwarcie wystawy i jej zwiedzanie, należy zapraszać , mieszkańców , uczniów szkół i gospodarzy danej miejscowości oraz pszczelarzy z sąsiednich Kół Pszczelarskich. Koordynatorem programu popularyzacji Emanuela Biskupka współzałożyciela Związku Pszczelarzy Śląskich jest Adam Wilczyński , przewodniczący Sekcji Historycznej ŚZP w Katowicach.
Rozdzielnik;Jastrzębie Zdrój, Bojszowy, Kaczyce,Mysłowice, Kobiór, Bieruń,Imielin , Mikołów dr W. Londzin, Będzin ,Nakło Śląskie, Czeladź, Pszczyna Tarnowskie Góry, Strzybnica, Toszek
Prezes ŚZP w Katowicach
Zbigniew BinkoKatowice 18.12.2012 r.
Śląski Związek Pszczelarzy © 2012-2024 All Rights Reserved