Uroczystość rozpoczęła sie mszą świętą w kościele św. Marcina w Tarnowicach Starych, gdzie mieszkał Emanuel Biskupek w domu na przeciwko kościoła .Kościół był pełny wiernych i pszczelarzy. W nabożeństwie udział wzięli: prezes ŚZP w Katowicach Zbigniew Binko i wiceprezes Maria Loska-Minas, członek zarządu Bronisław Wojnar, przewodniczący Sądu Koleżeńskiego Zenon Kołacz , przewodniczący Sekcji Historycznej Adam Wilczyński oraz prezesi kół pszczelarskich z Tarnowskich Gór Alfred Wiśniowski, z Nakła Śląskiego Irena Jany, ze Strzybnicy Andrzej Ziaja, z Łabęd Zbigniew Postuła, prapra wnuk brata ks. dra Jana Dzierżona, który był honorowym członkiem tego związku, miłośnik historii Michał Lubina.
Były także poczty sztandarowe: Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, kół pszczelarskich z Czeladzi, Jastrzębia Zdroju i Wolbromia.
W kazaniu ks. Krzysztof Żak przedstawił postać Emanuela Biskupka, przypomniał jego bohaterskie zachowanie w czasie okupacji niemieckiej i przechowanie protokołów zebrań Związku Pszczelarzy na Łabędy i okolice, który był szkołą patriotyzmu i kolebką Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich oraz przypomniał, że był współzałożycielem i pierwszym honorowym prezesem Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich. Kochał pszczoły i pszczelarzy i dlatego godny jest naśladowania oraz okazanej mu pamięci w formie epitafium.
Po mszy św. w otoczeniu sztandarów, prezes Zbigniew Binko odsłonił epitafium, a ks. Krzysztof Żak poświęcił i odmówił Anioł Pański gdyż działo się to w niedzielę o godzinie dwunastej dnia 29.07 2012 roku. Liczne delegacje pszczelarzy złożyły pod epitafium wiązanki kwiatów.
Po tej uroczystości zaproszeni goście przeszli do gospody u Wrochema, gdzie otwarta została wystawa sprzętu pasiecznego, który używał Emanuel Biskupek przekazany przez Krystynę Piontek, oraz wystawa przygotowana przez Adama Wilczyńskiego pt. 140-lecie urodzin Emanuela Biskupka, współzałożyciela Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich.
Na zaproszonych gości czekał skromny poczęstunek , żurek śląski na szwedzkim stole i kawa.
Prezes Zbigniew Binko podziękował Sekcji Historycznej za przygotowanie całej uroczystości, a szczególnie Adamowi Wilczyńskiemu za odkrywanie historii pszczelarzy śląskich.
Zabrał głos autor wystawy, który omówił ciekawsze jej fragmenty, oraz podziękował kolegom pszczelarzom: Irenie Jany, Andrzejowi Kołando, Alfredowi Wiśniowskiemu, Ryszardowi Filipczykowi, Stanisławowi Gad za pomoc w organizacji całej uroczystości. Podziękował także Jadwidze Masali za przygotowanie epitafium oraz pieśń ’ Jak przemija czas”, którą zaśpiewała pszczelarzom w czasie mszy świętej.
Oto w taki sposób zgodnie z sugestią Kuri Diecezjalnej w Gliwicach tablica epitafijna dedykowana śp. Emanuelowi Biskupkowi zapoczątkuje lokalną tradycję upamiętniania znamienitych osób związanych z parafią św. Marcina w Starych Tarnowicach oraz Ziemią Tarnogórską.
Adam Ambroży Wilczyński
Przewodniczący Sekcji Historycznej ŚZP w Katowicach