VIII Zagłębiowskie MiodobranieMiodobranie otworzył burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec podkreślając, że jest to 2 miodobranie w Czeladzi, a 8 Zagłębiowskie Miodobranie organizowane pod patronatem miasta Czeladź oraz Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.
W tym samym czasie odbywał się zjazd zabytkowych samochodów i zakończenie rajdu rowerowego. Amatorów miodu nie brakowało, a co ciekawe nigdy nie było tyle dzieci, co w tym roku. Burmistrz zapraszał już na miodobranie w przyszłym roku, które zbiega się z 400-leciem bartnictwa w Czeladzi, gdyż w 1617 roku burmistrz Czeladzi posiadał pasiekę. Ten fakt jest udokumentowany w historii Czeladzi.
Atrakcją miodobrania była wystawa barci, uli i miodarki oraz oryginalnego glinianego naczynia do wygniatania miodu z plastrów. Była tablica interaktywna na temat pszczół z nadleśnictwa w Katowicach oraz fotograficzna wystawa ilustrująca działalność Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy w Czeladzi. Honorowym gościem miodobrania był były dyrektor Muzeum w Sosnowcu Zbigniew Studencki, organizator pierwszego Zagłębiowskiego Miodobrania. Dzieci próbowały miodów z pasiek pszczelarzy: Henryka Działo, Adama Lechowicza i Pawła Nowaka. Dorośli mogli posilić się żurkiem albo kawą i herbatą, na które zapraszał burmistrz Czeladzi.

Adam Wilczyński

autor zdjęć: Łukasz Kożuch