Nie tylko na Ziemi Tarnogórskiej żyli pasjonaci pszczelarstwa, są także na Śląsku Cieszyńskim i w Pszczynie pszczelarze godni upamiętnienia epitafium z okazji 100- lecia ŚZP w Katowicach.
1. Należy do nich Franciszek Bogocz /01.10.1880-19.08.1965/ urodzony w Zebrzydowicach ,sadownik, pszczelarz, wykładowca na kursach pszczelarskich, w latach 1934-39 prezes TOP, dyrektor Gimnazjum i Liceum Klasycznego im. Osuchowskiego w Cieszynie. Po 1945 roku walczył o odzyskanie budynku w którym była siedziba UB, dla szkoły. Pierwszy prezes WZP w Katowicach w latach 1945 - 48 inicjator budowy trutowisk w Brennej, Wapienicy, Łabajowie. Na emeryturze rzeczoznawca pszczelarski. Myślę że prezes koła w Zebrzydowicach Pan Włodzimierz Famułka rozpocznie razem z członkiem SH Bronisławem Wojnarem starania o upamiętnienie tego wielkiego pedagoga i pszczelarza z okazji 100-lecia ŚZP, na epitafium w Zebrzydowicach albo w Cieszynie.
2. W Pszczynie spoczywa ks. Stanisław Mazak /01.08.1906-23.04.1988/ Zbieracz rozproszonych po wojnie pamiątek po ks. Janie Dzierżonie dla muzeum w Kluczborku, jest autorem kilku książek na temat ks. Jana Dzierżona, członek koła pszczelarzy w Pszczynie, emigrował ze wschodnich rubieży Polski z 5 ulami typu Ciesielskiego na Śląsk, ratował Żydów odznaczony Sprawiedliwy w śród sprawiedliwych świata. Kapelan sióstr Boromeuszek w Pszczynie Potrzebni są pasjonaci do podjęcia starań upamiętnienia na epitafium ks. Stanisława Mazaka. Mam nadzieję że dr Wiesław Londzin będzie przyjazny tym pracom. To dzięki dr. Wiesławowi Londzinowi na konferencji w Pszczynie był wygłoszony obszerny referat na temat działalności ks. Stanisława Mazaka.
3. W związku z pandemią, proszę Kolegów Bogdana Plazę i Kazimierza Kimlę o otoczenie opieką wystawy pszczelarskiej na Zamku w Tarnowicach Starych, wspólnie z kołami w Tarnowskich Górach, Nakle Śl. i Strzybnicy, tak jak to robiła SH .
4. Proszę kolegę Bronisława Wojnara, po odzyskaniu zdrowia po koronawirusie, o popularyzację wystawy na 16 planszach pt. "100 lat ŚZP w Katowicach", na ile pozwolą przepisy pandemiczne.
Zapisał i podpisał przewodniczący SH
Adam Wilczyński
Wystawy można pokazać pszczelarzom i mieszkańcom przy różnych okazjach związanych z działalnością każdego Koła Pszczelarskiego w bibliotekach, domach kultury, szkołach, muzeach oraz miejscach zebrań pszczelarzy.
Czekamy na propozycje wypożyczenia wystaw w Zarządzie ŚZP i w Sekcji Historycznej,
lub u kol. Adama Wilczyńskiego tel. 32/ 2660237
II. Zachęcamy także kolegów do organizowania wycieczek do Zamku w Tarnowicach Starych gdzie jest Wystawa Pszczelarzy Śląskich i pamiątek po Emanuelu Biskupku a 200 metrów dalej jego dom, miejsce spoczynku i epitafium na Jego cześć przy kościele św. Marcina , aby nikt nam nie powiedział „Cudze chwalicie, swego nie znacie.”
Między kościołem św. Marcina, a Zamkiem jest piekarnia Zygmunta Siwca w której robił zakupy Emanuel Biskupek z żoną w której w dalszym ciągu są smaczne kołacze śląskie i ciasteczka Emanuela Biskupka.
W Zamku w Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego jest stała Wystawa Pszczelarstwa Śląskiego
i pamiątek po Emanuelu Biskupku, założycielu Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich.
Kontakt z Zamkiem, Piotr Kalinowski tel. 32/ 3847461 w celu ustalenia terminu zwiedzania.
Przy okazji można przywieźć stary sprzęt pszczelarski np. walce do węzy, drewnianą miodarkę w celu użyczenia dla wzbogacenia zbiorów wystawy pszczelarskiej.
Przewodniczący Sekcji Historycznej
Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach
Adam Wilczyński
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Prezesi Kół Pszczelarskich
wg . rozdzielnika