Rekolekcje
20 listopad 2013

Informacje sekcji historycznej - promocja książki
20 październik 2013
Śląski Związek Pszczelarzy wydał książkę Adama Wilczyńskiego „Historię i legendy śląskich i zagłębiowskich pszczelarzy” z okazji 140 rocznicy urodzin Emanuela Biskupka i zbliżającej się 95 rocznicy powstania Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich. Książka zawiera życiorysy założycieli naszego związku Emanuela Biskupka i ks. Jędrzejczyka oraz kalendarium zarządów Wojewódzkiego i Śląskiego Związku Pszczelarzy z fotografiami wszystkich prezesów . Jest także historia powstawania Muzeum Pszczelarzy Śląskich w Zamku w Tarnowicach Starych.APIMONDIA 2013
14 październik 2013

APIMONDIA – z punktu widzenia uczestnika…

W Kijowie, w niedzielę 29 września, o godz.14.00 uroczyście otwarto 43 Międzynarodowy Kongres „Apimondii”. Po ceremonii został wyświetlony film „Więcej niż miód” – o traktowaniu pszczół, kiedy najważniejszy jest zysk. W poniedziałek odbyły się wybory wicesekretarza WBA. We wtorek Ukraina zaprezentowała swoją muzykę, folklor i sztukę kulinarną w programie „Ukraińska noc”. W środę Korea, jako przyszły organizator, prezentowała się w podobnym programie „Koreańska noc” . Prezentowali się wystawcy praktycznie z całego świata.

ŚZP w Katowicach swoje miejsce prezentacji miał w stoisku A52, w bardzo dobrym miejscu, gdzie przechadzało się wiele ludzi. Nasze stoisko budziło wielkie zainteresowanie, a zwłaszcza możliwość oglądania pszczół przez mikroskop. Na tle innych stoisk , ŚZP wyróżniał się bardzo korzystnie. Pszczelarze, którzy byli w Kijowie, mieli możliwość obejrzenia najnowszego sprzętu pszczelarskiego i porozmawiania z wytwórcami. Na niektórych stoiskach można było spróbować i kupić tamtejszy miód, lub jak na stoisku tureckim, wypić kawę zrobioną prawdziwie po turecku (pychota!).

W poniedziałek i wtorek, popołudniami, mieliśmy możliwość zwiedzenia najciekawszych zabytków Kijowa. W środę zwiedziliśmy jeszcze centrum Lwowa. W czwartek udało nam się pojechać do Uniowa, gdzie zakonnicy od kilku wieków zajmują się pszczelarstwem. Tam zakonnik prowadzący pasiekę, Słowak z pochodzenia, opowiedział o pszczelarzeniu w Uniowie. Wielu z nas kupiło też uniowski miód.

Stanisław Wenglorz


V Zagłębiowskie Miodobranie
6 październik 2013

Historie i tajemnice kropelki miodu.

Pod takim hasłem odbyło się już V Zagłębiowskie Miodobranie w Muzeum w Sosnowcu w niedzielę 15 września 2013 roku, zorganizowane z udziałem Kół Pszczelarzy z Czeladzi, Będzina i Sosnowca, zrzeszonych w Śląskim Związku Pszczelarzy w Katowicach.


Spotkanie prezesów
20 wrzesień 2013
W sobotę 14 września 2013 roku na Trutowisku w Murckach odbyło sie spotkanie prezesów kół zrzeszonych w Śląskim Związku Pszczelarzy w Katowicach.
Prezesi zapoznali się z przyszłorocznymi programami z ARR, zasadami przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Wysłuchali wykładu dr. Marii Zoń na temat: „ NOSEMOZA – wyzwanie dla współczesnego pszczelarstwa”. Przewodniczący sekcji historycznej p. Adam Wilczyński zaprezentował książkę: „Historie i legendy śląskich i zagłębiowskich pszczelarzy”, ponowił także prośbę o przekazywanie eksponatów pszczelarskich dla powstającego muzeum w Tarnowicach Starych.

IV Śląski Dzień Miodu
13 sierpień 2013
Już po raz czwarty na pszczyńskim rynku odbył się Śląski Dzień Miodu. Miłośnicy pszczelich produktów spotkali się 11 sierpnia. W trakcie imprezy można było zakupić prawie każdy gatunek miodu - czyli: „dla każdego coś słodkiego”, miody pitne oraz drobny sprzęt pszczelarski.

Zdecydowanie największym powodzeniem cieszył się konkurs na najsmaczniejszy miód. Największe uznanie zdobył miód rzepakowy kremowany z pasieki pana Alojzego Iskrzyckiego, drugie miejsce zajął miód Jaroslawa Studenika z Czech, a trzecie Henryka Działo. Rozlosowano również słodkie nagrody wśród osób głosujących na najlepszy miód.

Impreza połączona była z działalnością charytatywną, ponieważ od godziny 10.00 do 17.00 można było ofiarować miód na rzecz Domu Kulejących Aniołów w Piasku. Miłym akcentem było przekazanie przez pszczelarzy ze Zlina w Republice Czeskiej ładnie zdobionych pierników. Dzięki naszym czeskim przyjaciołom impreza przyjmuje charakter międzynarodowy.
Podczas Śląskiego Dnia Miodu na scenie wystąpili wokaliści Studia Piosenki "VoicePless" oraz kapela góralska "Romanka" z Żabnicy. Późne popołudnie umiliła zabawa przy muzyce zespołu "Pless Band". Jedynym minusem była odwołana prelekcja profesora Ryszarda Czarneckiego, który w ostatniej chwili odwołał swoje przybycie.

Organizatorami imprezy byli: Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach, Urząd Miejski w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz BGŻ oddział w Pszczynie. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Dariusz Skrobol.
Emanuel Biskupek w Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego w Zamku - Tarnowice Stare
13 sierpień 2013
Uroczystość odbyła się 28 lipca 2013 roku, zgodnie z programem zamieszczonym w KOMUNIKACIE NR. 4 ŚZP.
Niespodziankę zrobił nam kapelan Pszczelarzy Śląskich ks. Grzegorz Kotyczka, który razem z księdzem wikariuszem celebrował mszę św. za założycieli Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich Emanuela Biskupka i ks. Leopolda Jędrzejczyka i wygłosił słowo na ich temat oraz ŚZP. W uroczystości udział wzięło około 50 pszczelarzy z prezesami kół w Tarnowskich Górach, Nakle Śląskim, Strzybnicy, Toszka, Pyskowic. Były sztandary ŚZP w Katowicach i Koła Pszczelarzy w Czeladzi Zarząd ŚZP reprezentował członek Zarządu Bronisław Wojnar.


27 lipiec 2013


XII Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na trutowisku w Murckach na polanie Hamerla
14 lipiec 2013
XII Spotkanie pszczelarzy na trutowisku w Murckach na polanie "Hamerla" już za nami. Jak co roku przybyło wielu znamienitych gości i ogromna rzesza pszczelarzy z różnych zakątków południowej Polski i nie tylko, a także grupa pszczelarzy z Republiki Czeskiej . Mszę Świętą celebrował ks. arcybiskup Wiktor Skworc wspólnie z kapelanem pszczelarzy śląskich ks. Grzegorzem Kotyczką, kapelanem leśników śląskich ks. Mikołajem Skawińskim i ojcem Alanem Ruskiem OFM.

Z miłości do Boga wypływa i miłość do braci, i szacunek do stworzenia.
Homilia Arcybiskupa Katowickiego na XV Niedziela zwykła,
XII Spotkanie Pszczelarzy Śląskich;2013.07.14


Wręczono statuetki ks.dr Jana Dzierżona honorowemu prezesowi ŚZP p. Henrykowi Swobodzie i p. Jerzemu Gduli. Zaproszeni goście życzyli pszczelarzom pomyślności w pracy pszczelarskiej.
Uroczyście posadzono lipę drobnolistną upamiętniającą pierwszą wizytę arcybiskupa Wiktora Skworca na trutowisku w Roku Wiary.

Pszczelarze wysłuchali wykładów: dr Marii Zoń o chorobach pszczelich i profesora Ryszarda Czarneckiego z Krakowa na temat apiterapii. Pięciu odważnych zmierzyło się w konkursie wiedzy pszczelarskiej - wygrał najmłodszy uczestnik - Paweł Spyra.

Liczne stoiska ze sprzętem pszczelarskim , były od wczesnego rana odwiedzane przez pszczelarzy robiących zakupy. W atmosferze letniego pikniku całe rodziny cieszyły się z pięknej pogody, bawiły przy muzyce Zespołu Folklorystycznego “Bojszowianie”, zwiedzały wystawę z okazji 140 urodzin Emanuela Biskupka połączona z promocją książki "Historie i legendy śląskich i zagłębiowskich pszczelarzy" autorstwa Adama Wilczyńskiego.
Do tańca przygrywał zespół muzyczny "AKORD".
Dzień Pszczoły Miodnej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym
5 czerwiec 2013
1 czerwca na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie odbył się "Dzień pszczoły miodnej."


Wizyta u pszczelarzy ze Zlina
16 kwietnia 2013
Jak wiecie, na szkoleniu w Ustroniu Jaszowcu byli również pszczelarze ze Zlina (Czechy). Czesi zrewanżowali się, zapraszając naszych pszczelarzy do siebie na tzw. Akademię, czyli szkolenie pszczelarzy. Miała być dwudziestoosobowa wycieczka, ale skończyło się na czteroosobowej delegacji. Tak więc do Zlina wyjechali: wiceprezes Edmund Bryjok, Rajmund Bajer, Stanisław Wenglorz i Jerzy Wiaterek. Zostaliśmy przyjęci bardzo gościnnie.W pierwszym dniu zwiedziliśmy wnętrza zamku w Vizowicach, 20-to piętrowy biurowiec wybudowany przez Batę, właściciela fabryk obuwniczych w wielu krajach (również w Polsce) oraz kościół w Velehradzie, gdzie w lipcu będą uroczystości 1150 lecia Chrztu Czech. W niedzielę wzięliśmy udział w szkoleniu pszczelarskim, które swoją obecnością zaszczycili: prezes Czeskiego Związku Pszczelarzy RNDr Vaclav Svamberk i wiceprezes Czeskiego Związku Pszczelarzy Vlastimil Dlab. Podczas prywatnego spotkania obaj wyrazili chęć uczestniczenia w lipcu w naszych uroczystościach w Murckach. Wiceprezes Bryjok wręczył panu Jarosławowi Studenikowi List Gratulacyjny od ŚZP w Katowicach, a panu Jaromirowi Strace statuetkę z podziękowaniem za działalnośc na rzecz współpracy polsko – czeskiej. Wręczył również panu Antoninowi Śevcu i panu Józefowi Kośarkowi upominki za opiekę nad naszą grupą. Mieliśmy również okazję posmakować amerykańskiego miodu z mandarynek. I jak zawsze, kiedy spotykają się pszczelarze, były dyskusje. Nic więc dziwnego, że wyjechaliśmy dwie godziny później niż planowaliśmy.
Stanisław Wenglorz

Fotogaleria z młodzieżowego obozu pszczelarskiego w Chlebowicach
24 luty 2013
Od współpracujących z ŚZP w Katowicach pszczelarzami ze Žlina w Republice Czeskiej otrzymaliśmy linka do fotogalerii z młodzieżowego obozu pszczelarskiego w Chlebowicach. Na 388 fotografiach można zobaczyć codzienne życie uczestników. W roku bieżącym znowu będzie możliwość wzięcia udziału w tym obozie. Chętnych prosimy zgłaszać w biurze ŚZP.