Zdrowych, wesołych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia,
spokoju dnia codziennego oraz wytrwałości
i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2015 Roku
Wszystkim Pszczelarzom i Ich Rodzinom
życzy
Zarząd Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach
W 65. tygodniu lat według proroctwa Daniela, w 194. Olimpiadzie – według kalendarza greckiego, w 752 roku po założeniu miasta Rzymu, w 42 roku panowania Oktawiana Augusta, cesarza rzymskiego, |
gdy w całym świecie nastał pokój, zechciał Wieczny Bóg wypełnić proroctwo Izajasza i świat uświęcić poprzez błogosławione przyjście na świat swojego Syna, Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
„Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany… Bóg mocny… Książę Pokoju” (Iz 9,5).
„Umiłowani Bracia i Siostry, niech każdy z was rośnie duchowo z tajemnicy Bożego Narodzenia w swoim człowieczeństwie i w swoim chrześcijaństwie. Niech Bóg, który stał się Człowiekiem, będzie natchnieniem i pomocą do wszelkiego dobra i do walki z wszelkim złem. Niech będzie umocnieniem dla Małżeństw i Rodzin, niech pokazuje drogę Młodzieży, niech wspiera cierpiących i opuszczonych, niech daje dojrzałą mądrość i miłość tym, którzy doszli już do późnych lat życia”.
Niech te słowa błogosławionego papieża, będą moimi życzeniami dla Was. Pszczelarzy Ślaskiego Związku Pszczelarzy na te święta i Nowy Rok! A ponadto radość i pokój, które wyśpiewali aniołowie nad stajnią w Betlejem, niech będą stale Twoim udziałem. Niech w Twoim sercu gości również miłość i serdeczność, dobroć i wewnętrzny ład, których wyrazem jest biały opłatek, którym „obdzielimy się z miłością, nikomu serca nie skąpiąc”
życzy
ks. Grzegorz Kotyczka
Wesołych świąt!
Choinka Jedynki z lasów Nadleśnictwa Rudziniec na rynku w Gliwicach | Dużym zainteresowaniem cieszyła się tablica multimedialna o pszczole miodnej |
Terminy podpisywania umów na zakup sprzętu pszczelarskiego w ramach WPR 2014/2015:
Aby podpisać umowę należy zgłosić się osobiście do biura ŚZP z:
dowodem osobistym, numerem weterynaryjnym i aktualnym numerem konta.
Umowy będą podpisywane tylko w środy i czwartki tj:
12.11.2014r.:
Na zaproszenie Polskiego Klubu Ekologicznego Koła Gliwice braliśmy udział w XIX Gliwickim Kiermaszu Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej „Natura, zdrowie, kultura”.
Kiermasz odbył się 27 września w Ośrodku Sportu Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Kaszubskiej 28.
Naszym zadanie było przygotowanie stanowiska edukacyjnego i poprowadzenie warsztatów edukacyjnych dla dzieci „Jak powstaje miód”.
Kiermasz cieszył się dużą frekwencją odwiedzających, była to okazja nabycia warzyw i owoców z upraw ekologicznych, produktów żywnościowych od producentów zdrowej żywności oraz produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi.
Miód i produkty pszczele były oferowane z pasiek, które reklamowały się jako pasieki ekologiczne.
Nasze stanowisko było chętnie odwiedzane przez osoby i rodziny z dziećmi, tu można było zapoznać się bliżej z pszczołami i tematami związanymi pszczelarstwem. Jak zawsze na tego rodzaje imprezach, zainteresowaniem cieszył się ulik obserwacyjny z rodziną pszczelą, ul z wyposażeniem i sprzęt pszczelarski. Była możliwość wzięcia do ręki plastra z miodem i po wirowaniu, zapoznania się z zapachami: propolisu, plastra a szczególnie tego po wirowaniu. Oprócz warsztatów edukacyjnych dla dzieci, członkowie naszego Koła udzielali licznych informacji związanych z biologią życia rodziny pszczelej i gospodarką pasieczną. Byliśmy również pytani: czy pszczoły są zagrożone wymarcie, jakie zagrożenie stwarza pasieka w sąsiedztwie, czy pszczoły mogą żyć w mieście, jak powstają i jak się pozyskuje produkty pszczele, jakie są warunki i koszty założenia pasieki.
Klub Ekologiczny prowadził warsztaty dla dzieci poświecone pszczołom i innym zapylaczom, dzieci mogli rysować, malować oraz wykonywać „domki” dla dzikich zapylaczy. Należy zaznaczyć, że Koło Gliwice Polskiego Klubu Ekologicznego w swoich działaniach przywiązuje dużą uwagę pszczołom i innym zapylaczom.
Przez Organizatorów dobrze było ocenione nasze stanowisko pod względem walorów estetycznych oraz przygotowanych eksponatów i prezentacji slajdów i migawek filmowych o pszczołach.
Muszę zaznaczyć, że dużym atutem jest stoisko wystawowe, którym dysponuje Śląski Związek Pszczelarzy, warto z niego korzystać w tego rodzaju imprezach.
Prezes Koła Pszczelarzy Łabędy
Zbigniew Postuła
11 października 2014 roku odbyła się konferencja:
APITERAPIA jej stan obecny i nadzieje na przyszłość.
Wykłady wygłosili:
Prof. zw. dr hab. Jan MALICKI - Dyrektor Biblioteki Śląskiej
Śląscy „pszczół lubownicy”
Prof. zw. dr hab. Artur STOJKO - Pełnomocnik Rektora ds. Apiterapii Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie
Apiterapia – jej stan obecny i nadzieje na przyszłość
Prof. zw. dr hab. Maria WARDAS - Instytut Nauk Medycznych Górnośląskiej Szkoły Handlowej
im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
Rola produktów pszczelich w racjonalnym żywieniu
Prof. dr hab. Andrzej KLASIK - Rektor Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości
im. Karola Goduli w Chorzowie
Apiterapia w systemie prawa o szkolnictwie wyższym
Prof. nadzw. dr hab. Jerzy STOJKO
Wpływ ekstraktów pyłku pszczelego na gospodarkę lipidową
Dr n. med. Julieta KOZŁOWSKA – STANICZEK
Wykorzystanie testów neuropsychologicznych w analizie epidemiologicznej stosowania Sepolu
Dr n. farm. Piotr BRUKIEWICZ
Zastosowanie standaryzowanego ekstraktu z zasklepu czerwiowego w leczeniu ran oparzeniowych – obserwacje doświadczalne
Dr n. med. Magdalena WYSZYŃSKA
Porównanie osłonowego wpływu wybranych apiterapeutyków na przebieg ciąży szczura po narażeniu na embriotoksyczne działanie kwasu acetylosalicylowgo.
Dr n. med. Agata KABAŁA – DZIK
Ocena właściwości cytotoksycznych etanolowego ekstraktu propolisu (EEP) w badaniach in vitro.
Dr n. med. Żaneta JASTRZĘBSKA
Skuteczności Sepropolu w leczeniu ran oparzeniowych na modelu doświadczalnym
Dr n. med. Dorota ROMANIUK
Aktywność farmakologiczna produktów pszczelich
Lek. med Jakub STANICZEK
Standaryzowane produkty pszczele w położnictwie i ginekologii
Targi pszczelarskie w Sosnowcu odbyły się 20 i 21 września 2014 roku w hali Expo Silesia.
Informacje na ten temat były zamieszczone na stronie internetowej Ś Z P w Katowicach.
Expo Silesia znajduje się w dzielnicy Sosnowca Zagórze, przy trasie z Katowic do Olkusza. Należałoby jeszcze uściślić to określenie i wtedy przychodzi z pomocą historia. Targi odbyły się w hali wybudowanej jeszcze w PRL-u na placu drzewnym byłej kopalni Mortimer, w której produkowano przed laty miniaturowe silniczki elektryczne na licencji japońskiej. Taka informacja przybliża lokalizację i historię tego miejsca.
Otwarciu ExpoAPI towarzyszył ulewny deszcz, który jednak nie zniechęcił wystawców i licznych gości odwiedzających stoiska. Targi Pszczelarskie producentów sprzętu pasiecznego, hodowców pszczół, leśników, odbywały się razem z producentami materiałów budowlanych, domków jednorodzinnych i ich wyposażenia, jednak dużym zainteresowaniem gości cieszyły się stoiska pszczelarskie oraz ze sprzętem pasiecznym firmy „Łysoń”, które zajmowało centralne miejsce sektora pszczelarskiego w hali.
Największym powodzeniem cieszyło się stoisko Nadleśnictwa Katowice i Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, które koncentrowało się na popularyzacji pszczelarstwa i środowiska w którym żyje pszczoła. Służyły do tego celu: mikroskop, w którym można było podziwiać powiększony fragment pszczoły, tablica interaktywna
na temat pszczół, szklany ul, w którym można było zobaczyć żywe pszczoły, matkę pszczelą, a także trutnie. Informacji, licznym gościom udzielali niestrudzeni pszczelarze Jadwiga i Kazimierz Wiśniowscy oraz leśniczy
inż. Sławomir Forystek. Goście naszego stoiska otrzymywali firmowy słoiczek miodu.
Kolorytu całej imprezie dodawało stoisko Nadleśnictwa Katowice, na którym dzieci mogły pogłaskać wypchane zwierzątka leśne, a dorosłym rozdawano sadzonki lip, klonów, sosny i modrzewia. Dzięki temu wszyscy zwiedzający chodzili z zielonymi sadzonkami w rękach dodając uroku szaremu otoczeniu olbrzymiej hali wystawowej.
Były stoiska pszczelarzy: Henryka Działo, Krzysztofa Kluby, Pawła Nowaka, Stanisława Kubika z miodami prosto z pasieki, a także stoisko Grażyny Kois z wyrobami z wosku i nie tylko, bo Maria Żebrowska malowała garnuszki w kwiatki i w pszczółki. Obok zajmowała dwa boksy Sekcja Historyczna ŚZP w Katowicach, która pokazała starą zabytkową miodarkę i wystawę pt. „Apimondia 2013 w obiektywie pszczelarzy”, która przyciągała uwagę uczestników wycieczki do Kijowa.
Obok historii była nowoczesność, a mianowicie stoisko pana Kontakiewicza, pszczelarza i producenta drobnego sprzętu, firmy skupującej propolis „Prokit”, producenta pokarmu dla pszczół „Apivital”, firmy produkującej „Bio” dodatki i stoisko wydawnictwa „Pasieka”. Wspomnę jeszcze, że spotkałem zwiedzających z naszego regionu,
ale też z Krakowa, Bałtowa, Bełchatowa i innych, czasem odległych miejsc.
Drugiego dnia Targów Prezes ŚZP w Katowicach Zbigniew Binko i Prezes Zarządu Expo Silesia dr inż. Ludomir Tuszyński otwarli konferencję naukową na tematy pszczelarskie. Wszystkie wykłady, a było ich 6, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wykłady dotyczyły: wykorzystania funduszy unijnych (Witold Panas - ARR oddział Katowice), jakości handlowej miodu (mgr inż. Celina Habryka – technolog żywności), roli pokarmów białkowych
w żywieniu pszczół (dr Oleksandr Miszczenko – Instytut Pszczelarski im. Petra Prokopowicza, Kijów), wychowu matek pszczelich z wykorzystaniem nukleusów (dr Alexandr Komissar – wydawca czasopism pszczelarskich, Kijów), profilaktyki i leczenia najczęściej diagnozowanych chorób wirusowych (dr Maria Zoń – PROVET S.C. Międzyrzecze Górne), optymalizacji produkcji pszczelarskiej na obszarach zurbanizowanych (dr inż. Wiesław Londzin, SKOTAN S.A. Katowice).
W drugim dniu Targów, podobnie jak w pierwszym, ustawiały się kolejki do stoiska Nadleśnictwa Katowice po sadzonki drzewek, jak poinformował inż. Sławomir Forystek, w sumie wydano 1000 sadzonek, co nie znaczy,
że wystarczyło sadzonek dla wszystkich. Otrzymujący sadzonki słuchali informacji leśników na temat roli lasu i pszczoły w naszym środowisku. Sadzonki zielone niesione po wykładzie z dużym pietyzmem, wyglądały w rękach zwiedzających jak gałązki pokoju i nadziei na dialog i współpracę w tym skłóconym świecie. Tym optymistycznym stwierdzeniem kończę moje refleksje z Targów Pszczelarskich w Sosnowcu.
Adam Wilczyński
1. Leki przeciwko warrozie dotowane przez ARR na rok 2013/2014
Wpłaty na leki prosimy dokonywać na konto bankowe Związku następująco :
apiwarol - 8,50 zł / ul (4 tabletki)
biowar 500 - 12,00 zł / ul (2 paski)
Pszczelarz może otrzymać 1 rodzaj leku na leczenie swojej pasieki
( liczba rodzin – wg stanu na 30 września 2013 roku)
Zamówienia na leki wraz z wpłatami należy złożyć do biura ŚZP w nieprzekraczalnym terminie
do dnia 30 kwietnia 2014 roku.
W dniach 11 - 13 marca 2014 r. w Szczyrku (Beskid Śląski) odbyła się 51 Naukowa Konferencja Pszczelarska, organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Oddział Pszczelnictwa IO w Puławach, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe oraz Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach.
W czasie konferencji odsłonięto tablicę i nadano imię Józefa i Jerzego Kubeczków trutowisku w Łabajowie.
Jerzy Kubeczek w pracowni | Józef Kubeczek (w środku) |
Galeria zdjęć
autor: KW
autor: Stanisław Wenglorz