Zdrowych, wesołych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia,
spokoju dnia codziennego oraz wytrwałości
i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2017 Roku
Wszystkim Pszczelarzom i Ich Rodzinom
życzy
Zarząd Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach


Rekolekcje dla pszczelarzy
15 listopada 2016
W dniach 10-13 listopada 2016 roku odbyły się po raz czwarty rekolekcje dla pszczelarzy, prowadził je ks. Adrian Pawłowski. Uczestniczyło w nich 61 osób.


Nowości z życia kół
26 listopada 2016
Nowości z życia kół Kaczyce i Trzebinia w zakładce Z życia kół


XXV lat Polskiej Fundacji Apiterapii
15 października 2016
W dniu 15 października 2016 roku w budynku Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyła się IV Krajowa Konferencja Naukowa. Była to również 25. rocznica powstania Polskiej Fundacji Apiterapii. Konferencję otworzył dr Piotr Brukiewicz, a całość prowadziła dr Julieta Kozłowska-Staniczek. Swoje referaty wygłosili: prof. Jan Malicki, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach Zbigniew Binko, prof. Artur Stojko,
dr Anita Olejek oraz prezes Zarządu Polskiej Fundacji Apiterapii dr Julieta Kozłowska-Staniczek, która szczegółowo opisała dwadzieścia pięć lat działalności Fundacji.

Referaty problemowe, w których przedstawiono wyniki badań nad wykorzystaniem produktów pszczelich
w medycynie, wygłosili: dr Paweł Olczyk, dr Anna Rzepecka-Stojko, dr Agata Kabała-Dzik oraz dr Jakub Staniczek. Na zakończenie przedstawiciele pszczelarzy oraz świata nauki medycznej złożyli życzenia profesorowi Arturowi Stojko.
Konferencja cieszyła się wielkim zainteresowaniem nie tylko naukowców i ludzi ze świata medycyny, ale również pszczelarzy. Oprócz licznie zgromadzonych pszczelarzy śląskich obecni byli:
przedstawiciele organizacji pszczelarskich z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu, Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie, Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu, Związku Pszczelarzy Podbeskidzia „Bartnik” w Bielsku-Białej, Koła Pszczelarzy w Kętach oraz Tadeusz Sabat z PZP. Firmę „Bartnik Sądecki” reprezentował pan Janusz Kasztelewicz, Firmę „Łysoń” pan Rafał Orlicki, a zakon Bonifratrów brat Jan z Dukli. Obecni byli przedstawiciele prasy lokalnej, prasy pszczelarskiej („Pszczelarstwo”, „Pszczelarz Polski”) i Telewizji Katowice. Konferencję zorganizował Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach wspólnie
z Polską Fundacją Apiterapii.


II Festiwal Miodu na katowickim rynku
10 października 2016
Za nami II Festiwal Miodu na katowickim rynku. Przybyło około dwudziestu pszczelarzy ze swoimi miodami oraz wystawcy oferujący do sprzedaży inne produkty. Zdecydowanie dominowali pszczelarze z południowej Polski, którzy przybyli między innymi z: Rybnika, Cieszyna, Prudnika, Bolkowa, Zembrzyc, Grodziska k.Ojcowa, Sękowej k. Gorlic, Jerzmanowic na Dolnym Śląsku, Żarek, Toszka, Chorzowa, Suszca, Boguchwałowic oraz Goczałkowic. Były także Pasieka „Lu Lu” z Lubomierza, „Twoja Pasieka” z Krzczonowa, „Pasieka pod Pilskiem” z Korbielowa, „Bartnik Niepołomicki” z Niepołomic, Pasieka rodziny Królów ze Skawy k.Rabki, „Bartnik żuromiński” z Żuromina, „Złota pszczoła” z Rozwadówki.

Cały czas czynne było stoisko promocyjne „Lasów Państwowych” – Nadleśnictwa Katowice i Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, gdzie można było zobaczyć ule dla dzikich zapylaczy, domki dla trzmieli, domki dla nietoperzy, budki lęgowe dla sikorek, ul demonstracyjny, ulik z żywymi pszczołami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się oglądanie szerszenia pod mikroskopem. Chętni mogli spróbować swoich sił
w „dzianiu barci”, a w nagrodę otrzymać wykonaną na miejscu świecę woskową. Dodatkową atrakcją była tablica interaktywna o życiu pszczół.

Pierwszego dnia przeprowadzono konkurs na najsmaczniejszy miód. Za najlepszy konsumenci uznali miód
z pasieki „Bartnik Niepołomicki” z Niepołomic, drugie miejsce zdobył miód z pasieki Marka Tobolaka. Na trzecim miejscu znalazły się aż trzy pasieki: Zbigniewa Sudnika, Bożeny i Antoniego Dobisz oraz Grażyny
i Piotra Gronczewskich. Klienci i odwiedzający mogli uzyskać od pszczelarzy dużo informacji o życiu pszczół, produktach pszczelich i ich właściwościach oraz obejrzeć pszczoły z bliska czyli zza szyby.



Z życia koła Tarnowskie Góry - Pochód Gwarków w Tarnowskich Górach
28 września 2016
W tradycji naszego miasta Tarnowskich Gór jest pochód Gwarkowski, który upamiętnia różne postacie historyczne związane z naszym miastem, od dwóch lat także i my, Koło Pszczelarzy Tarnowskie Góry, zaznaczamy swoje istnienie w historii. Robimy to trochę na wesoło, ale jesteśmy rozpoznawalni.
Na początku kroczy nasz miś, bo wiadomo misie lubią miodek, potem jedzie auto stylizowane na pszczółkę,
z którego słychać było muzykę, która rozbawiała publiczność. Potem szły nasze urocze pszczółki, które rozdają miodziki, idzie również królowa zeszłoroczna i młoda tegoroczna, mamy też trutnia. W ten sposób chcemy pokazać, że życia bez pszczoły, by nie było. W dalszej części na wózku pokazany jest sprzęt pszczelarski oraz ul, mamy również naszych pszczelarzy, ubranych w charakterystyczne ubrania do pracy
w pasiece. Na obejrzenie całego pochodu Gwarków zapraszamy w 2017 roku, my również będziemy w nim uczestniczyć.

Karina i Paweł Kokot


Wycieczka do Chorwacji i Czarnogóry
28 września 2016
Wycieczka pszczelarzy do Chorwacji i Czarnogóry odbędzie się w dniach 21 – 28 kwietnia 2017 roku.
Zapisy zakończone!
Informacje pod numerem telefonu: 693089747

VIII Zagłębiowskie Miodobranie - 3 września 2016
5 września 2016
Miodobranie otworzył burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec podkreślając, że jest to 2 miodobranie w Czeladzi, a 8 Zagłębiowskie Miodobranie organizowane pod patronatem miasta Czeladź oraz Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.
W tym samym czasie odbywał się zjazd zabytkowych samochodów i zakończenie rajdu rowerowego. Amatorów miodu nie brakowało, a co ciekawe nigdy nie było tyle dzieci, co w tym roku. Burmistrz zapraszał już na miodobranie w przyszłym roku, które zbiega się z 400-leciem bartnictwa w Czeladzi, gdyż w 1617 roku burmistrz Czeladzi posiadał pasiekę. Ten fakt jest udokumentowany w historii Czeladzi.

VII Dzień Miodu na Rynku w Pszczynie
26 lipca 2016
Na pszczyńskim rynku, przy pięknej i ciepłej pogodzie, odbył się VII Śląski Dzień Miodu. Dwudziestu pięciu pszczelarzy ze Śląska i nie tylko, zaprezentowało produkty ze swoich pasiek. Największym zainteresowaniem cieszyły się miody: lipowy, wielokwiatowy, borówkowy, malinowy, wrzosowy, leśny i ze spadzi iglastej. Do konkursu na najsmaczniejszy miód zgłoszono siedemnaście miodów. W głosowaniu pierwsze miejsce zajął miód lipowy z pasieki Brunona Furczyka z Goczałkowic, drugie miejsce miód nektarowo-spadziowy z pasieki Zygmunta Noconia z Wielowsi, a trzecie miejsce miód leśny z pasieki Antonina Ševců ze Zlina w Republice Czeskiej.
Wszyscy wystawcy ofiarowali miód na rzecz „Domu Kulejących Aniołów”. Licznie zgromadzeni uczestnicy doskonale bawili się przy muzycznych występach Zespołu Regionalnego "Ćwiklice" i greckiego zespołu ludowego M.E.S.K.
Gwoździem programu były występy wokalne księdza Bogdana Skowrońskiego, a najbardziej wzruszyło słuchaczy jego wykonanie utworu „Alleluja”. Wykład „Jak zmieniają się wartości organoleptyczne miodu po dodaniu pierzgi, pyłku, mleczka pszczelego i propolisu” wygłosiła mgr inż. Celina Habryka. Całość imprezy prowadziła pani Stefania Dyduch, która opowiadała nie tylko o miodzie, pszczołach i produktach pszczelich, ale przekazała także publiczności wiele informacji z historii Pszczyny.


III Miodobranie pod Zamkiem w Tarnowicach Starych
26 lipca 2016
III Miodobranie pod Zamkiem w Tarnowicach Starych odbyło się 24 lipca 2016 roku.

III Miodobranie pod zamkiem Tarnowicach Starych, w pasiece Biskupka, pod patronatem Fundacji Zamek i Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach

Na spotkanie przyjechali z miodem pszczelarze Paweł Nowak z Żarek, Henryk Działo z Czeladzi, Stanisław Kubik z Boguchwałowic i rozłożyli stoiska z produktami pszczelimi w cieniu starych drzew przy Zamku. Chłód pod Zamkiem nie przyciągnął zbyt wielu miłośników miodu i pszczół, którzy w tym okresie przebywają na urlopach i wakacjach. Spotkanie otworzył występ chóru z Dąbia pieśnią pszczelarzy ks. Leopolda Jędrzejczyka, w którym śpiewa partie solowe pszczelarz Zenon Będkowski z Koła w Czeladzi. Organizatorzy miodobrania: Koła Pszczelarzy w Tarnowskich Górach, Nakle Śląskim i Strzybnicy przygotowali przewodników po wystawie pszczelarskiej w Zamku, którymi byli pszczelarze, Kazimierz Kimla, Bronisław Kowalczyk, Jan Leśniewski którzy mieli pełne ręce roboty.


„Święto miodu” w Skansenie w Chorzowie
17 lipca 2016


17 lipca 2016 roku mimo zachmurzonego nieba do Skansenu w Chorzowie zawitało wielu zwiedzających. Pogoda dopisała, wystawcy z produktami pszczelimi z różnych zakątków Polski też.
W czasie "Święta miodu" można było zagłosować na najsmaczniejszy miód, zrobić świeczkę z wosku pszczelego, zajrzeć do ula, spróbować sił w dzianiu barci, zobaczyć miodobranie i ściąganie gniazda os z drzewa.
Było słodko i lepko. Najbardziej smakował miód lipowy p. Marka Staszewskiego (I miejsce), spadziowy Henryka Działo (II miejsce), lipowy Pawła Nowaka (III miejsce). Na głosujących czekała niespodzianka - wylosowano dla nich 10 słoików miodu.
O pszczołach opowiadali: Zbigniew Binko - prezes ŚZP o historii pszczelarstwa, Henryk Działo - pszczelarz
o miodobraniu, Sławomir Forystek z Nadleśnictwa Katowice o roli pszczół w przyrodzie, Jacek Wołowski - o pszczelich kosmetykach. Po słodkich atrakcjach można było posłuchać muzyki.

XV Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na trutowisku w Murckach
11 lipca 2016


W dniu 10 lipca 2016 roku odbyło się coroczne Spotkanie Pszczelarzy Śląskich na trutowisku w Murckach.
Przy pięknej pogodzie od wczesnych godzin porannych na trutowisko "Hamerla" zjezdżali się pszczelarze i nie tylko, by zrobić zakupy na kilkudziesięciu stoiskach pszczelarskich, można było także kupić miód, pierniki, sprawdzić działanie kosmetyków wytworzonych na bazie produktów pszczelich, spróbować swoich sił w rzeźbieniu w drewnie, atrakcją było Stowarzyszenie "Husaria Mysłowice" w strojach wojskowych, nie zabrakło również stoisk gastronomicznych.
Wspólne świętowanie rozpoczęła Msza Św. w intencji pszczelarzy i ich rodzin odprawiona przez ks. biskupa Marka Szkudło w koncelebrze z kapelanem pszczelarzy śląskich ks. Grzegorzem Kotyczką, kapelanem leśników śląskich ks. Mikołajem Skawińskim i ojcem Alanem Ruskiem ofm – proboszczem z Panewnik. W czasie Mszy śpiewał i po niej koncertował chór Zorza z Wyr.
W święcie udział wzięli bardzo licznie pszczelarze i ich rodziny oraz zaproszeni goście: Andrzej Pilot - prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Jerzy Gorzelik - radny sejmiku województwa śląskiego, Krystyna Wróbel - Burmistrz Miasta Lędziny, Krystian Grzesica - Burmistrz Miasta Bieruń, profesor Artur Stojko - prezes Polskiej Fundacji Apiterapii, Tomasz Żabiński - dyrektor ARR w Katowicach , Henryk Swoboda - honorowy prezes ŚZP w Katowicach, Prezesi Regionalnych Związków Pszczelarzy w Nowym Sączu, Opolu, Częstochowie a także z Republiki Czeskiej.
Część oficjalną rozpoczęło wręczenie najwyższego odznaczenia związkowego: Statuetki ks. dr Jana Dzierżona Augustynowi Paszkowi z Koła Pszczelarzy Tychy za zaangażowanie w powstawanie trutowiska w Murckach. Rejonowe Koło Pszczelarzy Bieruń otrzymało "Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego"
Prezes ŚZP Zbigniew Binko zaprosił do obejrzenia wystawy "Spotkania na trutowisku w Murckach w obiektywie pszczelarzy" wykonaną przez Sekcję Historyczna ŚZP z okazji XV już Spotkania na trutowisku.
Do wieczora biesiadowano i bawiono się przy muzyce i śpiewie zespołu śpiewaczego z "Dąbia".
Dziękujemy wszystkim za udział w naszym święcie i zapraszamy za rok.

24 czerwca 2016

Święto pszczoły w pszczyńskim skansenie
12 czerwca 2016

Noc Bibliotek w Czeladzi
4 czerwca 2016

4 czerwca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się pierwsza czeladzka Noc Bibliotek pod hasłem "Zainspiruj się". Jedną z atrakcji Nocy było spotkanie z czeladzkimi pszczelarzami wiceprezesem Koła w Czeladzi Józefem Kopczackim i Eweliną Kopczacką. Pszczelarze prezentowali sprzęt pszczelarski, prowadzili degustację miodów, rozmowy o zastosowaniu miodu w kuchni i jego dobroczynnym wpływie na zdrowie. Odbył się pokaz wystawy "Miód w tradycji kuchni polskiej" Adama Wilczyńskiego, ula od środka i ramki z miodem, podkurzacza i specjalnego stroju pszczelarza. Była możliwość degustacji i kupna miodu. Spotkanie aranżowała pani Beata Marcinkowska z biblioteki.
Tekst i zdjęcia BM i AW

Dzień Pszczoły Miodnej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym
30 maja 2016



Dzień Pszczoły Miodnej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.


22 kwietnia 2016

Dzień Ziemi
22 kwietnia 2016
22 kwietnia 2016 roku Grupa Inicjatywna Dzielnicy Zawodzie zorganizowała akcję "Razem dla Rawy". Sprzątanie Bulwarów Rawy połączono z warsztatami edukacyjnymi prowadzonymi przez Straż Miejską
i Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach.


Zdrowych, wesołych i pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
wypełnionych spokojem
i rodzinną atmosferą,
pełnych wiosennej radości
oraz
Radosnego Alleluja

życzy

Zarząd Śląskiego Związku Pszczelarzy
w Katowicach

Kradzież uli!
15 marca 2016
Z pasieki zlokalizowanej w miejscowości Przezchlebie (koło Gliwic) skradziono 9 rodzin pszczelich z ulami oraz dodatkowo puste 4 korpusy, 3 nadstawkowe i dennice. Ule własnej roboty, wielkopolskie, 10 ramkowe, solidnie wykonane, podwójne ścianki, na zewnątrz klepka. Skradzione rodziny były bardzo silne na jednym korpusie, nad korpusem nadstawka 1/2 z ociepleniem i daszek.
Kradzież pszczelarz (członek Koła Pszczelarzy Łabędy) stwierdził rano dnia 14 marca, poprzednio był w pasiece w piątek 11 marca do wieczora.

Szkolenie dla pszczelarzy
21 marzec 2016

W dniach 18 – 20 marca 2016 roku odbyło się szkolenie dla pszczelarzy
pt. „Gospodarka pasieczna w okresie wzrastających upraw monokulturowych
i chemizacji rolnictwa”.
Szkolenie odbyło się w Centrum Kongresów i Rekreacji „ Orle Gniazdo”
w Szczyrku.



Wykładowcami na szkoleniu byli:
• mgr inż. Cezary Kruk
- Wiosenna pielęgnacja rodzin pszczelich
- Rozmnażanie rodzin pszczelich
- Nastrój rojowy i zapobieganie rójce
- Przygotowanie rodzin pszczelich do optymalnego wykorzystania pożytku
- Przygotowanie rodzin pszczelich do wykorzystania pożytków późnych
• dr hab. Grzegorz Borsuk
- Biologia z elementami morfologii pszczoły miodnej Apis mellifera
- Sztuczne unasienianie matek pszczelich i ich porównanie z matkami naturalnie unasienionymi
- Zrozumieć pszczoły - przyczyny powstawania i likwidacja nastroju rojowego
• dr hab. Krzysztof Olszewski
- Super organizm rodziny pszczelej, a społeczeństwo ludzi - osiągnięcia pszczoły miodnej
- Za i przeciw pszczole Buckfast
- Całoroczna gospodarka pasieczna jako reakcja na dynamiczne zmiany w środowisku oraz
spadek zdrowotnośći rodzin pszczelich
• Zbigniew Binko
- Przygotowanie rodzin pszczelich do zimowli